Dłutowski Klub Motorowy promuje fair play na drogach

 

naglowekDL

01.09.2013 roku na polu Pana Pawła Święcickiego w Dłutowie odbyła się wyjątkowa impreza.

Członkowie Dłutowskiego Klubu Motorowego na blisko 10 hektarowej powierzchni "zasadzili" las tyczek spiętych taśmą. Od wczesnych godzin porannych do Dłutowa zjeżdżali zawodnicy i miłośnicy sportów motorowych. Ustawiono park maszyn oraz strefę kibica z poczęstunkiem. Parking zapełnił się w błyskawicznym tempie. Widownia rosła podobnie jak napięcie zawodników. Niektórzy dopiero zdawali egzamin na licencję zawodniczą inni starali się ogarnąć wytyczoną trasę wzrokiem.

 

Wreszcie zaczęło się. Start z rozbiegu, skok i odpalenie silnika. Kto miał wprawę od pierwszego kopa ruszył w blisko godzinną trasę po 5 kilometrowym torze. Niewielki rozmiar maszyn oznaczał grupę Młodzik. Wśród zawodników była jedna dziewczyna i 7 chłopaków. Przedział wiekowy od 12 do 16 lat, ale rywalizacja była wyrównana. Największe emocje widać było w grupce kibicujących rodziców.

Następnie wystartowały quady. Widzowie przemieszczali się z punktów wyznaczonych przy trasie do strefy kibica, gdzie rozdawano gorące kiełbaski, pieczywo i napoje. Głośne komentarze na temat imprezy głównie wyrażały zadowolenie, że wreszcie coś ciekawego się dzieje. Jednak dla organizatorów było za wcześnie na radość, wolontariusze i członkowie DKM nie mieli chwili spokoju, impreza musiała być na najwyższym możliwym poziomie.

Po quadach ruszyły klasy zawodnicze A, B, C i Masters. Udział w zawodach w Dłutowie liczy się do klasyfikacji generalnej. Przyjechały załogi z różnych stron województwa i kraju, m.in. z woj. świętokrzyskiego, śląskiego czy mazowieckiego. Atmosfera była nieco spokojniejsza, niż w trakcie poprzedniego spotkania, ponieważ tor tym razem był wyjątkowo suchy i szybki. Nie było ryzyka zalania silnika, ugrzęźnięcia w błocie i zakończenia zawodów z uszkodzonym sprzętem. Znalazły się pojedyncze głosy wyrażające niezadowolenie z tego powodu, ale większość przyjęła zmianę bardzo pozytywnie.

Jeszcze tylko próby dla amatorów i koniec. Silniki ucichły na chwilę, żeby dać szansę organizatorom na ogłoszenie wyników. Wreszcie weszli na pudło kolejni zwycięzcy. Ich osiągnięcia zostały zarejestrowane i opublikowane na stronie www.motoresults.pl, a zdjęcia i filmy pojawiły się na profilu DKM na facebook'u. Kto jest ciekaw efektów organizacji imprezy może tam zajrzeć i poczytać liczne komentarze.

Impreza ta służyła jednak jeszcze jednej ważnej sprawie. Zawody były pretekstem do podjęcia trudnego tematu odpowiedzialnego i bezpiecznego użytkowania dróg przez kierowców quadów i motocykli. W tym celu zorganizowano debatę publiczną. Tuż przed rozdaniem pucharów, gdy publiczność zgromadziła się w pobliżu podjum głos zabrał przedstawiciel Komendy Powiatowej w Pabianicach Wydziału Ruchu Drogowego sierż. Tomasz Tarała. Opowiedział o doświadczeniach służb drogowych ilustrując wypowiedź licznymi przykładami. Następnie pojawiły się pytania i komentarze ze strony publiczności.

Rodzice planujący zakup quada dla swoich dzieci otrzymali ważne wskazówki, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, jak przygotować dziecko do bezpiecznego używania pojazdu i jaka jest odpowiedzialność opiekunów, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem nieletnich.

Miłośnicy sportów motorowych dowiedzieli się o możliwościach bezpiecznego kibicowania i uprawiania wyczynowej jazdy motocyklem i quadem. Pojawiły się również tematy związane z jazdą drogami leśnymi, na których teoretycznie nie ma ograniczeń prędkości, ale praktyka podpowiada, że nie można ich traktować jak toru wyścigowego. Być może organizacja podobnych debat przyczyni się do popularyzacji pomysłu utworzenia zamkniętego toru, gdzieś na terenie gminy Dłutów. Byłaby to niewątpliwie wielka

atrakcja turystyczna.

Wnioski z debaty były proste - żadne przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku i ograniczonego zaufania, zarówno do własnych umiejętności, jak i w stosunku do zachowań innych użytkowników dróg.

DKM planuje na przyszły sezon organizację kolejnych imprez oraz zachęca do przyłączenia się w roli wolontariuszy do ich realizacji.

 

Projekt pt. "Dłutowski Klub Motorowy promuje fair play na drogach"

sfinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Zelowie.

odlplakatIII2013mini

2012.
Free Joomla Templates by Joomla 2.5 Template Maker