Ptasia grypa – pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ptasia grypa - pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii
31 stycznia 2025
Micha艂 KosmowskiPtasia grypa - pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii
W zwi膮zku z niekorzystn膮 sytuacj膮 epizootyczn膮 w zakresie wyst臋powania ptasiej grypy wojew贸dztwie 艂贸dzkim (przypadki w powiecie sieradzkim, kutnowskim i ostatni w dniu 28.01.2025 r. w powiecie zgierskim) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pabianicach przypomina o konieczno艣ci stosowania zasad bioasekuracji na fermach drobiu oraz w gospodarstwach utrzymuj膮cych dr贸b.
Niezwykle istotnym 藕r贸d艂em zaka偶enia ptak贸w mog膮 by膰 艣ci臋te r偶yska kukurydzy, gdzie ptaki maj膮 艂atwo dost臋pn膮 baz臋 po偶ywienia. Nale偶y zwr贸ci膰 szczeg贸ln膮 uwag臋 na wsp贸lne dostawy pasz, zabezpieczenie 艣ci贸艂ki przed zanieczyszczeniem odchodami dzikich ptak贸w.
Okresem szczeg贸lnie istotnym z punktu widzenia zwalczania grypy ptak贸w jest okres jesienno - zimowy ze wzgl臋du na bardzo d艂ugi okres prze偶ywalno艣ci wirusa w 艣rodowisku wynosz膮cy w temperaturze +40C ponad dwa miesi膮ce, a w temperaturach poni偶ej 00C nawet kilka lat. Wektorem wirus贸w grypy s膮 ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki zwi膮zane ze 艣rodowiskiem wodnym, czyli kaczki, g臋si i 艂ab臋dzie, migruj膮ce na du偶e odleg艂o艣ci w okresie jesienno-wiosennym. Do zaka偶enia drobiu utrzymywanego przez cz艂owieka mo偶e dochodzi膰 zar贸wno poprzez korzystanie przez dr贸b hodowany w gospodarstwie ze zbiornik贸w wodnych, do kt贸rych maj膮 dost臋p dzikie ptaki, jak r贸wnie偶 poprzez zawleczenie wirusa do gospodarstwa przez cz艂owieka (na obuwiu, na ko艂ach pojazd贸w u偶ywanych w gospodarstwie, poprzez zaka偶on膮 艣ci贸艂k臋, pasz臋). Wirus mo偶e bowiem prze偶y膰 w wodzie i innym wilgotnym 艣rodowisku przez wiele dni, a nawet tygodni, szczeg贸lnie w niskiej temperaturze (o czym wspomniano wy偶ej). Zbiorniki wodne, na kt贸rych przebywa艂y dzikie ptaki, mog膮 by膰 w miesi膮cach jesienno-zimowych d艂ugotrwa艂ym 藕r贸d艂em zaka偶enia dla drobiu.
Jednocze艣nie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pabianicach informuje, 偶e wszelkie informacje dotycz膮ce ptasiej grypy znajduj膮 si臋 na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pabianicach pod linkiem: http://www.piw-pabianice.pl/hpai/
Pismo do pobrania tutaj.